Oktber 3. - SOS
2009.11.15. 08:42
Az 1906. oktber 3-n Berlinben megrendezett nemzetkzi konferencin megegyeztek az SOS, mint seglykr jelzs hasznlatban. A jelzst elszr 1909-ben alkalmaztk, amikor a Slavonia elnevezs haj bajba jutott.
1833-ban Samuel Morse megalkotta az els tvrt, melyet ngy vvel ksbb lesben ki is prbltak. Kezdetben tz szmbl ll kdrendszert alkalmaztak; a szmokat egy tblzat segtsgvel „fordtottk le” betkre s szavakra.
1838-ban Morse munkatrsa, Alfred Lewis Vail fejlesztette ki az els olyan kdrendszert, amely mr betket is tartalmazott. Friedrich Clemens Gerke apr vltoztatsait kveten pedig ezt a rendszert 1865-ben a prizsi nemzetkzi tvrkongresszuson egyetemes jelzsknt fogadtk el.
A tvrgpek fejldsvel a morzejelek elvesztettk jelentsgket, a vszjelek leadsban azonban tovbbra is kiemelked fontossg szerep jutott nekik.
A seglykrs ltalnos Morse-kdjt (...– – – ..., azaz ti-ti-ti t-t-t ti-ti-ti) az 1906. oktber 3-n szletett berlini Nemzetkzi Rditvrsi Egyezmnyben fektettk le. Azrt ezt a jelet talltk megfelelnek, mert ezt nagyon knny Morse-tvrval leadni. Csupn a vletlen mve, hogy ez SOS-knt „fordthat le”.
Kzkelet tveds teht, hogy az SOS jelzs rvidts lenne: azaz sem a „Save Our Souls” (Mentstek meg lelkeinket), sem a „Save Our Ship” (Mentstek meg a hajnkat), st, nem is a „Stop Other Signals” (Szntessetek be minden ms jelzst) kifejezsekbl szrmazik.
A vszjelet elszr 1909-ben, a tengeren bajba jutott Slavonia haj hasznlta, de a seglyhvs csak a Titanic 1912-es katasztrfja utn vlt ltalnoss.
Az els seglykr jel valjban nem is az SOS volt, hanem a Marconi Trsasg ltal hasznlt CQD. A CQ a hajk ltalnos riasztsi jele, a D pedig a „danger” vagy „distress” (veszly, baj) szt rvidtette. Ezt vltoztattk meg 1906-ban az SOS-re.
Forrs: National Geographic
|