Epheszoszi Artemisz-templom
Artemisz temploma egy kori grg templom volt, amelyet Artemisz istennnek ajnlottak fel. A templom i. e. 550 krl plt Epheszoszban a Perzsa Birodalom terletn. Az eredeti templombl (ami az kori vilg ht csodi kz tartozott) semmi sem maradt fenn az utkornak.
Epheszosz vrost az j hazt s letelepedsre alkalmas helyet keres in hajsok alaptottk az i. e. II. vezred vge fel. A telepesek a Kaysztrosz foly torkolatnak kzelben, egy vdett helyen rbukkantak az slakk egyik szentlyre. A bennszlttek egy megszentelt fa eltt ldoztak istennjknek, egy gynyr termszetistennknt brzolt istenalaknak. A grgk ezt az istennt azonostottk Artemisz istennvel, aki a grg vallsban a vadszat istennje, valamint a szzek, az erdk s a fiatal llatok vdelmezje is volt.
Az slakosok ltal emelt szently helyn a grgk i. e. 550 krl ptkezni kezdtek, s nemsokra egy nagyszer ptmny krvonalai bontakoztak ki az si fk tvben. A templom alapozsra klns gondot fordtottak, ugyanis ezen a vidken igen gyakoriak voltak a fldrengsek. ppen ezrt az j szent helyet eleve egy lgy talaj vidken ptettk fel. Azt gondoltk ugyanis, hogy a puha fld mg a leghevesebb fldmozgsok rombol erejt is enyhti. Az ptkezst az sem akadlyozta, hogy Kroiszosz (Krzus), ldiai kirly i. e. 560-ban elfoglalta Epheszoszt. A hdtk fejedelme nemcsak kzismerten dsgazdag uralkod volt, hanem a grg istenek s a helln kultra nagy tisztelje. Nagyvonal pnzgyi tmogatsval hamarosan elkszlt Artemisz gynyr temploma.
Az plet 51 mter szles s 105 mter hossz volt. 127 - egyenknt 18 mter magas - mrvnyoszlop tartotta a tetszerkezetet. A szently arannyal s drga festkkel dsan dsztett volt, Artemisz kpmst arannyal s ezsttel bortottk be. A templom kzepn elhelyezett szabadtri oltron llatokat ldoztak. Bent az pletben az istenn kultikus szobra llt.
A templom felptse utn a helln vilg leghatalmasabb s legfensgesebb temploma volt, szmos kirly, keresked, zarndok ltogatta meg s hozott klnfle ajndkokat a templomnak.
Az i. e. 356. esztend egyik forr nyri jszakja rkre bevste magt a mai Trkorszg terletn fekv helln vros, Epheszosz lakinak emlkezetbe. Egy stt lepelbe burkolz, fejben is stt terveket forgat alak osont a nagyvros utcin. Kpenye alatt rvid fklyt rejtegetett, gy haladt a telepls szln emelt gynyr ptmny, Artemisz temploma fel. Kijtszotta a figyelmetlen rket, bejutott a templom szvbe, s amit tett, az kivltotta az egsz akkori civilizlt vilg megdbbenst s iszonyatt: lngra lobbantotta a szentlyben felhalmozott ldozati ajndkokat. A tz belemart a drga szvetekbe, s hamarosan az egsz hatalmas plet lngokban llt. Mire a Nap felkelt, az kori vilg ht csodja kz sorolt templombl csak szks, fstlg romok maradtak.
A romok kztt kutat epheszosziak hirtelen ujjongsban trtek ki, a pusztts kells kzepn rbukkantak az istenn szinte teljesen psgben maradt szobrra. A vros j otthont teremtett szeretett istennek, szebbet, nagyobbat, mint amilyen a lerombolt volt. Karavnok, teherhajk hoztk az aranyat, ezstt, a drga holmikat. Elhordottk a nagyobb romokat, majd elsimtottk a trmelkhalmokat. Ebbl lett az j alapzat, melyet masszv mrvnytmbkkel vettek krbe, gy az plet alapterlete 65x125 mterre nvekedett. A tovbbiakban azonban gyeltek arra, hogy ne nagyon trjenek el a rgi templom szerkezettl. Pontosan a rgi, megrepedezett mrvnyoszlopok helyre lltottk a 127 j tartoszlopot. 36 oszlopra helyeztk a hatalmas, dombormvekkel dsztett frzt, amelynek kpei a helln istenek s flisteni hsk dics tetteit rktettk meg.
Az j templom nemcsak a vallsos let kzpontjv vlt, de valsgos j vros ntt ki krltte a fldbl. A keresked hellnek szmra termszetes volt, hogy a templomban kssenek kisebb-nagyobb zleteket.
I. e. 133-ban Epheszosz vrosa a Rmai Birodalom fennhatsga al kerlt, gy Epheszoszt is, mely Ephesus nven az jonnan alaptott Asia provincia fvrosa lett. A rmaiak felfedeztk, hogy a grg Artemisz nem ms, mint Diana, a vadszat rmai istennje, gy a vros s a templom egy valsgos aranykor bekszntt nnepelhette. A gynyr Artemisz templom mg hrom vszzadon t a vallsi s gazdasgi let kzppontja maradt, mg i. u. 262-ben az erre vonul gt hordk ldozatv nem vlt.
Kattints arra a kpre, amelyiket nagyobb mretben szeretnl megnzni!
|