Szemirmisz fggkertje
II. Nab-kudurri-uszur babiloni kirly pttette a kertet felesgnek, Amthisz kirlynnek, aki szlfldje zld vidkei utn svrgott. Perzsiban, ahonnan jtt, ott a fld tiszta zld s sok a hegy, ellenben Mezopotmival, ami nagy, sivatagos terlet.
A kirly eldnttte, hogy pt egy olyan ptmnyt, ami gy nz ki, mint egy mestersges hegy, ami tetejn egy fggkert helyezkedik el. Az ptmnyt alkot ht szint mindegyike egy-egy nll, zrt kertrsz volt. A ht risi „lpcsfok" minden eltrs ellenre egysges egssz vlt. A vzelvezetst is megoldottk, gy kvetkezhetett a nvnyek teleptse. A teraszok legszlre sok ezer ksznvnyt ltettek, amelyek indi s levelei bebortottk a falat, lecsngtek egszen az alattuk lv szintig. A ht nll kertrsz gy valsggal egymsba ntt. A tvoli szemll szmra az egsz ptmny egy hatalmas, meredeken emelked, zld hegynek tnt, melyet rengeteg fa, bokor s virg bortott. gy ltta, mintha a nvnyek lebegnnek, gy szletett meg a fggkert elnevezs.
A grg geogrfus, Sztrabn, aki lerta a fggkertet a i. e. I. szzadban, ezt rta:
“Boltozatos teraszokbl ll egyms fel emelkedve, s a pillrek kocka-alakban pihennek. Ezeket a lyukakat feltltttk flddel, gy a fk kpesek voltak a lehet legmagasabbra megnni. A pillrek, boltozatok s a teraszok getett tglbl s aszfaltbl kszltek.”
Ha a kert egyltaln ltezett, gynyr ltvny lehetett: egy zld, leveles-lombos, mestersges hegy a sivatag kzepn.
A kertek mg virultak, amikor Nagy Sndor i. e. 351-ben elfoglalta Babilont. A ksbbi szzadok sorn azonban a vrost s a kertet is elnyelte a krnyez homok, pontos helyt nehz teljes bizonyossggal megllaptani.
Kattints arra a kpre, amelyiket nagyobb mretben szeretnl megnzni!
|