Gzai nagy piramis, Kheopsz fra piramisa
Kheopsz fra (i. e. 2551-2528) elhatrozta, hogy eldei hagyomnyt kvetve csodlatos srboltot pttet magnak. Amikor apja, Snofru fra meghalt, az ifj Kheopsz azonnal utastst adott a piramis ptsre.
Az ptmnyt hatalmas mretei miatt „nagy piramisnak" is nevezik. Alapjnak eredeti hossza 230 m volt, magassga pedig 146 m (ma mr nyolc mterrel alacsonyabb). sszesen tbb, mint ktmilli kbl ll, melyek tlagosan kt s fl tonnt nyomnak. A legnehezebb grnittmbk kztt hetventonnsak is vannak. A kvek nagy rsze helyben fejtett mszk, m a lthat felleteken a Nlus tlpartjrl szrmaz turai mszkvet, s a 800 kilomterre lev Asszunbl szlltott grnitot hasznltak. Az oldalhosszak klnbsge 20 cm, s az alapzat mindssze 2,5 cm-rel tr el a vzszintestl. Pontosan az gtjak szerint van tjolva, s vletlenl vagy szndkosan, mindssze 2 km-re helyezkedik el a 30. szaki fldrajzi szlessgi foktl. Mindez kzel 4600 ve plt, amit a sznizotpos kormeghatrozs nem tesz ktsgess, a ktmbk kztt habarcsot hasznltak, s a msz getsekor a tzifbl apr szemcsk kerltek bele, ezeket elemeztk.
A piramis slya meghaladja a 6,4 milli tonnt, fontos volt, hogy kemny sziklatalajt vlasszanak alapzatul, gy a vlaszts Gza nev falutl kt kilomterre esett.
Az ptkezst gondos elkszletek elztk meg: elszr felrajzoltk a piramis alaprajzt, majd vzmentesen zrd tgla- s vlyogfallal vettk krbe az egszet, s sakktblaszeren csatornkkal hlztk be. A hatalmas elkszt munka tz ven t tartott. Ezekben a munkkban ngyezer egyiptomi dolgozott, mvszek, ptszek, kfaragk s egyb kzmvesek izzadtak a sivatag halhatatlan uralkodjnak dicssgrt.
Hrodotosz, a nagy hr grg trtnetr (i. e. 484-425) arrl szmolt be, hogy a munklatok tovbbi hsz esztendeig tartottak, ami alatt a gigantikus sremlken kereken szzezer munks dolgozott. Mai szmtsok (s ksrletek) szerint, amit mg ptsi vllalatok is ellenriztek, ez a szm inkbb a tzezerhez lehet kzelebb. Az egyiptolgusok abban is egyetrtenek, hogy a munksok nem rabszolgk voltak, hanem javarszt parasztok, akik mintegy a trsadalom s a kirly irnti kzs hozzjrulsknt vgeztk a munka nagy rszt, s k is csak a dologtalan vszakban. Persze, nem hibztathatjuk Hrodotoszt, hiszen ottjrtakor a piramisok mr ktezer ve lltak, s az pts krlmnyei rg feledsbe merltek. De mr is feljegyezte, hogy odabenn Kheopsz (azaz Hufu) fra nyugszik, felttelezheten mess kincsek trsasgban, gy szoks szerint vrhat volt, hogy az srjt sem kmltk a fosztogatk.
Elszr Harun al Rasid, a hatalmas muszlim uralkod fia, Abd Allah al Ma-mun kalifa hatolt be a piramis belsejbe (uralkodott i. e. 813–833). A falbonts mdszert hasznlta, mivel a bejrat felkutatst remnytelennek tartotta, illetve abban sem volt biztos, hogy van-e egyltaln bejrata. Ugyanolyan resen tallta a belsejt, ahogyan mi lthatjuk ma is. Ettl kezdve a fosztogatk s a srrablk elkerltk a szmukra rdektelenn vlt, res piramist.
1168-ban a keresztes lovagok ell menekl muszlimok Kair nagy rszt felgyjtottk, mert nem akartk, hogy a vros az eurpaiak kezre kerljn. A hbor utn visszatr egyiptomiak sztvertk a Kheopsz piramis hfehr mszkburkolatt, s ezekbl ptettk jj hzaikat. A piramis gynyr zrkve, a pyramidon is a nyersanyag-hsg ldozatv vlt, ennek ellenre mg mindig ll, egyedliknt az kor ht csodi kzl.
Kattints arra a kpre, amelyiket nagyobb mretben szeretnl megnzni!
|