Halikarnasszoszi mauzleum
Az i. e. 377-ben trnra lpett ifj Mauszlosz elhatrozta, hogy olyan hatalmas pletet ptett Halikarnasszoszban (Bodrum, Trkorszg), ami majd hress teszi a nevt az idk vgezetig.
Az neve kapcsn alakult ki, s ksbb, ha egy hressgnek hatalmas mret sremlket lltottak, akkor azt mauzleumnak neveztk.
Az uralkod gy dnttt, hogy nem helyi mesterembereket, hanem Hellsz ptszeit bzza meg a nem mindennapi feladattal. Szatrosz s trsa, Phtheosz grg ptszek kaptk a megbzst. Elkpzelsk szerint egy 33x39 m alapterlet flddarabra pl majd az t risi lpcsfokbl ll alapzat, melynek tetejn jut hely a robosztus, 27x33 m alaprajz, csaknem kocka alak kzps rsznek. Az alapzat s a kzps kocka egyttes magassga 22 m volt. A kzps rsz fltt emelkedett a tulajdonkppeni sremlk. Bels kamrjt 39, egyenknt 11 m magas oszlop fogta krbe. Az oszlopcsarnokot egy 24 lpcsfokbl ll, piramis alak tet vta az idjrs viszontagsgaitl. A piramis cscst mrvnybl faragott quadriga (ngylovas fogat) dsztette. A teljes sremlk 49 m magas volt, nagyobb teht, mint egy 16 emeletes modern lakhz. A fehr mrvny plet oszlopait helyi uralkodk kpmsai dsztettk. A klnleges alak sremlk felkeltette a kortrsak rdekldst, hiszen valsgos forradalmi jtsnak szmtott az plet egyedlll alakja. A helln ptszek ebben a korszakban inkbb a fldn, vzszintes irnyban igyekeztek nvelni az pletek kiterjedst. Mauszlosz sremlke szaktott ezzel a hagyomnnyal s magasba trekedett. A grgk azt is furcsnak talltk, hogy valaki fent, egy plet fels szintjn trjen rk nyugovra, hiszen Hellszban a leggazdagabb, legelkelbb emberek holttestt is eltemettk. Mauszlosz sokkal sibb hagyomnyokhoz trt vissza, az pttet lelki szemei eltt az kori Egyiptom piramisai s nhny perzsa kirly magasba tr sremlke lebeghetett. Hatalmas terv volt, de mieltt befejezhettk volna a munklatokat, Mauszlosz i. e. 353-ban meghalt.
Az uralkod halla utn felesge, Artemiszia folytatta az ptkezst. Az asszony nemcsak felesge volt az elhunyt fejedelemnek, de egyben a hga is, mivel a kis-zsiai fejedelmek a testvrhzassg szokst is tvettk a csodlt egyiptomi fraktl. Frje halla utn rklte a trnt, ami ugyancsak az erteljes egyiptomi hatsra utalt. Artemiszia magnak is pomps emlkmvet lltott. A piramis tetejt kest ngyesfogat el befogott lovakat nem egy szemly hajtja, hanem kett, Mauszlosz s Artemiszia. A trtnetrk szerint a fejedelemnek nem tetszett volna a dolog, de mr elkszlt a rendkvl szp quadriga. A sors a kirlynhz sem volt kegyes, kt v mlva kvette frjt a holtak birodalmba. Az ptkezs megtorpant, a mesterek megriadtak. Ami ezutn kvetkezett, arra mg nem akadt plda az kori vilgban. Az ptkezsen dolgoz ptszek, kmvesek s kzmvesek magukra vllaltk a remekm befejezst. A kirlyi pr hamvai aranyurnban a srkamrban voltak, amelyet koroszlnok riztek. A koroszlnok egyike ma is megtallhat a British Mzeumban.
Az rkkvalsg hossz id, m vszzadokon t gy tnt, hogy a mauzleum az gi hatalmak vdelme alatt ll. Amikor Nagy Sndor, a harcias makedn uralkod i. e. 334-ben megostromolta Halikarnasszoszt, a mauzleumnak semmi baja sem esett.
Az i. u. XII. szzadban egy hatalmas erej fldrengs lerombolta az ptmny jelents rszt. 300 vvel ksbb a keresztes lovagok hasznltk kfejtnek a romokat, mivel vrakat kellett ptenik a trk tmadsok miatt. Az pletbl egy k sem maradt. 1523-ban Nagy Szulejmn trk uralkod csapatai foglaltk el Halikarnasszosz vidkt. A sremlk helyn a szultn katoni szmra pltek hzak.
1857-ben derlt ki, hogy mit rejt a fld az itt plt trk hzak alatt. Brit rgszek megvsroltak tizenkt pletet, s feltrtk a mlyben megbv, si romokat. A lerombolt mauzleum jabb kori satsai sorn elkerltek egy amazonharcot brzol frz tredkei, tovbb egy kentaurharcot s egy kocsiversenyt megjelent frz nhny tredke, ezek az i. e. IV. szzad grg szobrszatnak jelents emlkei, ma a londoni British Mzeumban vrjk a ltogatkat. A tudsok kutatmunkjnak ksznhetjk, hogy az kori kltk ltal is megnekelt szpsg Halikarnasszoszi mauzleum emlke tvszelte az vszzadok mlst.
Kattints arra a kpre, amelyiket nagyobb mretben szeretnl megnzni!
|